Attraktive kurser med høj faglighed og et godt uddannelsesmiljø

Velkommen til vores kursuskalender. Hos os drejer alt sig om hands-on læring og faglig dygtiggørelse. Udforsk vores kurser, og dyk ned i en verden af muskuloskeletal medicin med erfarne undervisere og en dedikeret læringskultur. 

Alle kurser er inkl. den elektroniske lægebog

1. års abonnement på den elektroniske lægebog er 
inkluderet i kursusprisen.

Ledmobilisering

Fakta om udannelsen

Ledmobilisering

3 dage - 24 lektioner
Undervisere: Lars Faldborg, Jørn Mortensen. Assistent: Niels Bro Madsen

Normal ledbevægelighed er vigtig for normal funktion! Kurset tager udgangspunkt i vores dagligdag, hvordan vi diagnosticerer indskrænket bevægelighed, og hvordan dette kan normaliseres ved manuelle håndgreb ved traktion, kompression, ledmobilisering/artikulering og manipulation. Kurset vil fokusere på indlæring og implementering af de ledmobiliserende manuelle teknikker, der med fordel kan anvendes i samspillet med MET, hvorfor forudgående kendskab til MET vil være en fordel. Der vil være focus på columna.
Kurset er godkendt til 1 dags tabt arbejdsfortjeneste a 4000 kr., 3 dages kursusafgift a 2400 kr. og transportudgift max 1500 kr.
Aktivitetsnr.: 2021-0509

Der kan ikke længere tilmeldes til dette arrangement

Pris kr. 12.500 / kr. 13.500 for ikke-medlemmer
Om kurset

Kursussteder

La Santa giver de perfekte omgivelser for et udbytterigt kursus. Gode...